Joan Kathleen Rowlingová
Meno: Joanne Kathleen Rowling
Dátum narodenia: 31. júl 1965
Miesto narodenia: Yate (neďaleko Bristolu), Anglicko, Veľká Británia
Znamenie zverokruhu: Lev
Rodičia: Peter Rowling a Joanne Kate Anne
Deti: 3 (1 s predchádzajúcim manželom Jorgeom Arantesom a 2 so súčasným manželom Neilom Murrayom)
V roku 1971 sa jej rodina presťahovala do Winterbournu, kde si Joanne a jej mladšia sestra Di hrali s deťmi zo susedstva na kúzelníkov. Ich najlepšími priateľmi boli v tej dobe Ian Potter a jeho sestrička Vikky.
V roku 1974 sa Rowlingovci opäť sťahujú, tento krát do Tutshillu, blízko mestečka Chepstow (Wales). Joanne sa v jej novej škole nepáči, možno i preto sa začína venovať čítaniu (E.Nesbitová, Noel Streatfield, Paul Gallic, C.S. Lewis). Jej najlepším kamarátom sa stáva Sean Harris, ktorý je známy tým, že spolužiačkam cez prestávky hovorí rôzne príbehy, a ktorý v určitých veciach nápadne pripomína Rona Weasleyho.
Postava Hermiony je do istej miery jej autoportrétom (prezradila na seba, že bola "malá bifľoška"), v poslednom roku školy sa stala "vzornou žiačkou", stala sa veľkou čitateľkou Jane Austenovej a zberateľkou prastarých mien. Od osemnástich študovala na The University of Exeter.
Po štúdiu francúzštiny a literatúry na The University of Exeter, s ročným pobytom v Paríži (ako asistentka učiteľa) sa presťahovala do Londýna aby robila prieskum a pracovala ako bilingválna sekretárka pre Amnesty International. Behom posledných páuz navštevuje kaviareň, kde píše. V tej dobe napísala dej prinajmenšom dvom románov pre dospelých.
V roku 1988 v Manchestri pracuje ako sekretárka. Práca ju veľmi nebavila a sama na seba priznala, že si pripadá ako "najhoršia sekretárka všetkých čias". Pri nudných schôdzkach si skicovala ďalšie návrhy románov a počítač využívala k prepisovaniu svojich príbehov.
V roku 1990 pri večernej ceste vlakom z Manchestru do Londýna sa jej v mysli náhle "vytvorí" presná podoba Harryho Pottera a jeho vlastností. Začína s vymýšľaním čarodejníckeho sveta a Rokfortskej školy. Lenže práve v tomto momente nemala pri sebe ani papier, ani pero. Snažila sa teda všetko uchovať v pamäti.
V roku 1990 umiera J.K. Rowlingovej mamička, jej otec sa opäť ožení a ona sa rozhodne načas opustiť Veľkú Britániu, odsťahuje sa do Portugalska, kde učí angličtinu. Tu sa zoznámi s televíznym reportérom, vydá sa zaňho a narodí sa im dcéra Jessica, ktorej dala meno podľa svojho idolu – novinárke Jessicy Mitfordovej. V novom prostredí vznikajú aj prvé kapitoly o Harrym Potterovi. Manželstvo "Jo" s televíznym reportérom však neprináša uspokojenie, či šťastie, budúca spisovateľka sa koncom roku 1993 vracia späť do Edinburghu k svojej mladšej sestre Di (študentke práv), kde so svojou dcérkou žije dodnes. Jej nový život v Edinburghu sa nezačínal ľahko a bez problémov. Rowlingová strávila rok ako nezamestnaná žena, poberala štátnu podporu a sama sa musela starať o malú Jessiku. Prechádzky s dcérkou boli pre ňu potešením, boli to chvíle, keď nemusela sedieť smutná v malom byte a premýšľať nad vlastnou nelichotivou situáciou. Malá Jessika dokázala v kočíku rýchlo zaspať a tak mohla "Jo" v kaviarničke Nicolson's tvoriť svoje príbehy o čarodejníkovi Harrym Potterovi. Ako nezamestnaná logicky nemala počítač, všetky texty písala rukou a potom musela celý rukopis ešte prepísať na písacom stroji. Až takto prepísaný rukopis začala ponúkať vydavateľstvám. Neuspela ani v prvom ani v druhom, ako by sa mohlo zdať. Knihu sa rozhodli vydať až vo štvrtom nakladateľstve, ktoré navštívila. Kniha, podobne ako mnohé iné dnes "rozchytané" tituly nezaujala hneď, najprv sa správa o nej šírila medzi čitateľmi, ich väčší záujem pritiahol pozornosť médií a z Harryho Pottera sa stal fenomén.
Jej rukopis (320 strán), pripadal väčšine nakladateľom dlhý, avšak literárny agent Christopher Little našiel pre Harryho Pottera nakladateľstvo – Bloomsbury. Vo februári 1997 poskytne nadácia Scottish Arts Council Rowlingovej najvyššie dotované štipendium pre detských autorov - 8000 libier! Rowlingová si kúpi počítač a púšťa sa do písania druhej knihy. Už v júni tohto roku vychádza v Anglicku "Harry Potter and the Philosopher´s Stone ( Harry Potter a Kameň Mudrcov). Prvá kniha je venovaná: "Jessice, ktorá má rada rozprávky, Anne, ktorá ich má rada tiež, a Di, ktorá túto počula ako prvá." V auguste 1997 bola v New Yorku pri aukcií rukopisu amerických autorských práv predaná za 105 000 dolárov, čo je u detskej knihy úplne nezvyčajné!
V júli 1998 vychádza v Anglicku "Harry Potter and the Chamber of Secrets" (Harry Potter a Tajomná Komnata). Presne rok po vydaní druhého románu vychádza v Anglicku v poradí už tretia kniha o nezbednom čarodejníkovi Harrym Potterovi: "Harry Potter and the Prisoner of Azkaban" (Harry Potter a väzeň z Azkabanu).
V júli 1999 sa stala jedinečná udalosť v histórií amerického knižného trhu. Knihy o Harrym Potterovi sa usadili na prvých troch miestach prestížneho rebríčka bestsellerov denníka The New York Times. Podobná situácia sa odohrala aj v Holandsku, Francúzsku, Nemecku, Nórsku a Švédsku. Nepatrný úspech bol zaznamenaný v Turecku. Menej bol Harry Potter prijatý vo Fínsku, Taliansku a Španielsku. Spoločnosť Warner Brothers kúpila filmové práva na prvé dve knihy zo série. Rowlingová si vopred vyžaduje, aby bol natočený hraný film, a aby jej bol predložený scenár ku schváleniu. Kladie dôraz predovšetkým na filmové stvárnenie Metlobalu (obľúbená hra v čarodejníckom svete) a prejavila dokonca prianie, či by Hagrida (Rokfortského hájnika) nemohol hrať Robbie Coltrane.
Začiatkom roka 2000 sa Rowlingová dostáva na 24: miesto rebríčka najlepšie platených osobností sveta časopisu Forbes. Ešte v januári roku 2000 sa režisér a scenárista Steve Kloves púšťa do práce na scenári ku filmu Harry Potter. Vo februári 2000 vychádza Harry Potter a Kameň Mudrcov aj v slovenskom preklade.
Celosvetový predaj prvých troch zväzkov, ktoré boli preložené do 35-tich jazykov, bol v marci roku 2000 odhadovaný na 35 miliónov výtlačkov, len v Nemecku ich predaj presiahol jeden milión kusov. Rowlingová je v súčasnosti považovaná za tretiu najbohatšiu ženu vo Veľkej Británii.
V Anglicku a zároveň v Spojených štátoch vychádza v júli 2000 Harry Potter and the Goblet of Fire (Harry Potter a Ohnivá čaša). Na Slovensku vydáva knihy o Harrym Potterovi vydavateľstvo Ikar. Piatu knihu vydalo vydavateľstvo v roku 2003 a šiestu knihu "Harry Potter and the Half-Blood Prince" (Harry Potter a Polovičný Princ) v roku 2005. Siedma, a zároveň posledná, kniha zo série bola v Anglicku vydaná v roku 2007 pod názvom "Harry Potter and The Deathly Hallows".
Knihy zo série boli preložené do 47-mich jazykoch a v 200 krajinách sveta sa ich predalo okolo 123 miliónov kusov. Do dnešného dňa bolo v anglickom jazyku tak vydaných sedem kníh o Harrym Potterovi. Podľa prvej až piatej knihy boli v súčasnosti nakrútené filmy, podľa všetkých príbehov budú, alebo sa robia počítačové hry, Harry už existuje ako figúrka, hračka, nálepka, známka a tak ďalej a tak ďalej...
Zmenila sa i kaviarnička Nicolson's, dnes je to už reštaurácia a Edinburghská atrakcia, vznikal v nej predsa Harry Potter. "Jo" Rowlingová dnes býva spolu so svojou dcérkou vo veľkom dome so záhradou. Predpoludnia trávi písaním odpovedí na listy detí (žiaľ, nedokáže stihnúť odpovedať na všetky).
Od kráľovnej Alžbety II. dostala Rád britského impéria za prínos detskej literatúre.
[1997] » Harry Potter a Kameň Mudrcov
[1999] » Harry Potter a Tajomná Komnata
[1999] » Harry Potter a Väzeň z Azkabanu
[2000] » Harry potter a Ohnivá Čaša
[2003] » Harry Potter a Fénixov Rád
[2005] » Harry Potter a Polovičný Princ
[2007] » Harry Potter a Dary Smrti